Rekordowy tiebreak BKS BOSTIK ZGO!

Siatkarki BKS BOSTIK ZGO Bielsko-Biała nie przestają zaskakiwać. Do tego, że wyniki bielskiej drużyny są najlepsze od kilku lat zdążyliśmy się już przyzwyczaić, ale w tym sezonie rekordy uzyskiwane przez BKS BOSTIK ZGO dotyczą nie tylko ostatnich lat, ale także całej historii klubu lub ostatniego ćwierćwiecza…

Pierwszym ustanowionym rekordem przez bielskie siatkarki w tym sezonie była liczba zwycięstw 3:0 na początek rozgrywek! Obecny zespół bialskiego klubu zatrzymał się na pięciu wygranych bez straty seta, co jest najlepszym wynikiem w całej historii klubu na przestrzeni 51 lat gry w siatkarskiej elicie. Siedem wygranych z rzędu na początku sezonu też zdarzało się niezwykle rzadko (raptem kilka razy). Do tego dochodzi jeszcze wygrana 3:2 z MOYA Radomką Radom. Zwycięstwo szczególne, bowiem przegrywaliśmy 0:2 i 20:24, a wygraliśmy po tiebreaku! To z pewnością jeden z najlepszych (jeśli nie najlepszy) powrót do meczu w całej historii bialskiego klubu. No i teraz jeszcze tiebreak w Łodzi! Tiebreak, w którym z bielskiej drużyny zagrywały tylko trzy bielskie siatkarki: Julia Nowicka, Paulina Damaske i Joanna Pacak. Tiebreak wygrany 15:3! Już przy ostatniej piłce tego spotkania wielu z nas pomyślało, że to może być najwyżej wygrany piąty set w całej naszej historii. Sprawie przyjrzał się Dariusz Paliczka – autor statystyk wydanych na 50-lecie występów Bialskiego Klubu Sportowego w ekstraklasie siatkarek. Do jakich wniosków doszedł?

Według obecnego systemu punktowania, gdzie każdy błąd to punkt dla przeciwnika, odnieśliśmy w Łodzi najwyższe zwycięstwo w historii w ostatnim piątym secie – 15:3.
Wcześniejsze rekordowe wyniki tiebreaka:
12.11.2022 wygrana BKS we Wrocławiu 15:6
25.11.2021 wygrana BKS w Kaliszu 15:5
06.12.2014 wygrana BKS u siebie z Muszynianką 15:5
07.05.2006 wygrana BKS u siebie z Gwardią Wrocław 15:4
13.12.2003 wygrana BKS w Kaliszu 15:6

Według starego systemu punktowania przy własnej zagrywce, co dawało łatwiejsze możliwości wysokiej wygranej, bo nie traciło się punktów przy własnym serwisie, sytuacja wygląda następująco:

10.02.1957 wygrana BKS w Warszawie ze Spartą 15:5

Z analizy wynika więc, że tiebreak wygrany w Łodzi z Grotem Budowlanymi 15:3 był najwyżej wygranym tiebreakiem od momentu wprowadzenia nowego systemu punktowania, który całkowicie zmienił oblicze siatkówki. Czy kiedykolwiek uda się pobić rekord (15:2) ustanowiony przy starym systemie liczenia punktów? Wydawało się, że jest to niemożliwe, ale ten sezon pokazał, że w sporcie możliwe jest wszystko!

21 grudnia 2023 (czwartek) 08:36