Wygrywamy z Tarnowem!

BKS BOSTIK ZGO Bielsko-Biała – Grupa Azoty Akademia Tarnów 3:0 (25:14, 25:21, 25:16)

Awans: BKS BOSTIK ZGO Bielsko-Biała

MVP: Majka Szczepańska-Pogoda (BKS BOSTIK ZGO)

BKS BOSTIK ZGO: Nowicka, Pacak, Borowczak, Laak, Majkowska, Damaske, Mazur (libero) oraz Stachowicz, Szczepańska-Pogoda, Ciesielczyk, Abramajtys.

Grupa Azoty Akademia: Zakościelna, Moscickaya, Chmielewska, Molenda, Gawlak, Szumera, Żurawska (libero) oraz Marcyniuk, Calkins.

Wtorek 20 lutego 2024 roku przejdzie do historii bialskiego klubu jako dzień awansu do Final Four TAURON Pucharu Polski. To pierwszy awans bielszczanek do najlepszej czwórki krajowego pucharu od sezonu 2013/2014. Po dziesięciu latach drużyna z Bielska-Białej ponownie znalazła się w półfinale tych elitarnych rozgrywek. Wszystko za sprawą wygranej z Grupą Azoty Akademią Tarnów.

W tym sezonie bielszczanki z tarnowiankami spotykały się już trzykrotnie. Dwa razy w TAURON Lidze BKS BOSTIK ZGO wygrywał 3:0. Takim samym wynikiem zakończył się wtorkowy mecz ćwierćfinału Pucharu Polski.

Do Bielska-Białej zespół z Tarnowa przyjechał w okrojonym składzie. Kłopoty zdrowotne i organizacyjne spowodowały, że w meczu trener Błażej Krzyształowicz mógł skorzystać jedynie z dziewięciu siatkarek. Niezależnie od tego zdecydowanym faworytem meczu były gospodynie i z roli tej wywiązały się znakomicie.

Trener Bartłomiej Piekarczyk rozpoczął mecz w ustawieniu, które sprawdziło się m.in. w spotkaniu ligowym z PGE Rysicami Rzeszów. Przewaga bielskich siatkarek była jednak tak wyraźna, że w każdym secie bielski szkoleniowiec mógł skorzystać z rezerwowych. Już w pierwszym secie na boisku pojawiła się Majka Szczepańska-Pogoda, która początek tego sezonu straciła z powodu kontuzji. Bielska atakująca spisywała się dziś wyśmienicie. Dobrą grą ataku i na zagrywce Majka zdobywała kolejne punkty, a trener Piekarczyk zostawił ją również na kolejne sety.

Jeśli zaś chodzi o przebieg setów to trzeba stwierdzić, że zarówno w pierwszej jak i trzeciej partii przewaga gospodyń była bardzo wyraźna. Świetnie radziły sobie bielskie skrzydłowe: Martyna Borowczak i Paulina Damaske. Bielszczanki nadawały rytm rywalizacji także w drugiej partii. Z tą tylko różnicą, że tarnowianki głównie za sprawą Natashy Calkins były w stanie zaskoczyć bielską defensywę. Za każdym razem jednak, gdy zespół z Tarnowa zbliżał się do remisu, gospodynie wrzucały piąty bieg i bez większych problemów zdobywały kilkupunktową przewagę.

Na początku trzeciego seta Grupa Azoty Akademia Tarnów po raz pierwszy w tym meczu wyszła na prowadzenie. Trwało to jednak zaledwie przez kilka minut, a w miarę upływu czasu zespół prowadzony przez trenera Bartłomieja Piekarczyka zyskiwał przewagę, którą ze spokojem powiększał.

Wygrana 3:0 dała bielszczankom awans do turnieju Final Four TAURON Pucharu Polski. W Nysie 16 marca w półfinale zagramy z UNI Opole. Zdobywcę krajowego pucharu poznamy dzień później.

20 lutego 2024 (wtorek) 21:28